Er is ernstige resistentie tegen ivermectine. De rode lebmaagworm Haemonchus contortus is veel resistenter tegen dit meestgebruikte wormmiddel dan tot nu toe bekend was. Dat blijkt uit onderzoek van de Faculteit Diergeneeskunde op schapenbedrijven.
De faculteit controleerde op twaalf schapenbedrijven. Op acht daarvan (67%) bleek ivermectine niet goed of zelfs helemaal niet meer te werken tegen haemonchose.
Dr.ir. Harm Ploeger, parasitoloog van de Faculteit Diergeneeskunde, spreekt van een ‘schrikbarend cijfer’. Vorig jaar ontdekten wetenschappers in ons land al de eerste gevallen van resistentie tegen ivermectine maar uit dit nieuwe onderzoek blijkt die weerstand enorm groot te zijn.
De Faculteit Diergeneeskunde had 28 schapenbedrijven benaderd voor het onderzoek. Op twaalf is afgelopen zomer de resistentie onderzocht.
Van de 28 benaderde schapenhouders is er geeneen die mest van de schapen na ontwormen laat onderzoeken. Ze zijn daardoor ook niet op de hoogte van de effectiviteit van een behandeling. Tien schapenhouders zeggen zich bewust te zijn van de resistentieproblematiek. Twaalf van de 28 zien het niet als een probleem.
Volgens Ploeger is de informatievoorziening over resistentie en ontwormen richting de schapenhouders niet goed.